Pitanje koje postaje aktuelno već početkom maja i koje muči mnoge roditelje jeste kako na najlakši mogući način otići na letovanje ukoliko imate (malu) decu: u koje vreme krenuti na put, koju rutu izabrati, gde letovati, šta poneti a šta tamo kupiti, gde se hraniti ukoliko ste u apartmanskom smeštaju, koje zdravstevno osiguranje nabaviti… Pitanja su mnogobrojna i važno je na vreme organizovati se i raspitati o svemu kako bi vaš porodični odmor zaista bio uživancija.
Pre svega, nikako ne smete zaboraviti da ukoliko putuje samo jedan roditelj sa decom, morate sa sobom poneti saglasnost drugog roditelja koji će vam tražiti na granici. Saglasnost se vadi kod notara i cena je 350 dinara.
Svakako morate misliti i na putno zdravstveno osiguranje jer kada putujete sa decom nikada se ne zna i dobro je da budete pripremljeni. Postoji npr. opcija da ukoliko ste u radnom odnosu duže od godinu dana, izvadite zelenu Amerikan ekspres kreditnu karticu uz koju dolazi i kartica zdravstvenog osiguranja za vas i celu porodicu kada putujete zajedno. Održavanje tog računa je 200 dinara mesečno, a kada dobijete karticu osiguranja, potrebno je da sa pasošima odete do njihove najbliže ekspoziture kako bi oni upisali sve članove porodice na polisu.
Zatim, veoma važna stavka pre nego što krenete jeste i putna apoteka koja bi morala da sadrži sledeće: sprej protiv komaraca, kremu protiv opekotina, kremu za sunčanje, paracetamol, probiotik, enerofuril u slucaju dijareje, u slučaju infekcije oka troprocentni rastvor borne kiseline za ispiranje i hloramfenikol, hanzaplaste, prah za rane, toplomer, aktivni ugalj, orosal u slučaju povraćanja i kremu za ublažavanje povreda kao što je arnika koja smiruje i hladi udarce. Ovo su naravno samo naši predlozi tek za prvu pomoć, a u ozbiljnijim situacijama posetite lekara. Iz tog razloga, pre nego što krenete, ne bi bilo loše da se raspitate i gde se nalazi najbliži pedijatar u vašem letovalištu.
Vreme je da krenemo i na put. Iskustvo je pokazalo da ukoliko imate baš malu decu i pred vama je put do Grčke od nekih 700 km ili više, najpametnije bi bilo krenuti u ranu zoru. Kad kažemo ranu, mislimo na 4 ujutru kako bi deca još bila pospana a put dovoljno bezbedan za vožnju. Stvari koje ste prethodno spakovali ubacite u kola veče pred put, a decu već obucite u udobnu garderobu tako da kada ih prebacite onako pospane iz kreveta u kola, oni već budu spremni za putovanje. Ukoliko vaša deca imaju osetljiv stomak, pripremite tabletice protiv mučnine koje im možete dati ukoliko mislite da bi bilo potrebno. Ne zaboravite da one osim što sprečavaju mučninu, pomalo i uspavljuju pa to nije loše za onu decu koja teže podnose put.
Dakle krenuli ste u 4 ujutru, deca su već polovinu puta prespavala, a vi ste izbegli vrućinu i uštedeli na potrošnji jer vam klima nije bila potrebna. Savetujemo vam da do Halkidikija idete preko Makedonije, jer je brži i bolji put nego preko Bugarske, a trošak je praktično isti. Otprilike vam je potrebno 3000 RSD za zeleni karton kroz Makedoniju protiv vinjete za Bugarsku, a ipak stignete za oko sat vremena ranije (detaljan vodič za vožnju kroz Makedoniju pronađite ovde). Ukoliko krećete iz Beograda, već nakon 4 sata vožnje blizu ste Makedonije i možete da napravite pauzu za doručak.
Nakon graničnog prelaza za Makedoniju, za 2 -3 sata vožnje stižete u predivni Solun. Ukoliko odlučite pa preskočite obilazak Soluna i ostavite to za povratak, očekuje vas još oko 100-200 km vožnje, zavisno od toga na koji deo Halkidikija idete. Detaljan vodič o tome šta da posetite za jedan dan u Solunu pronađite ovde.
U kom god mestu da letujete na Halkidikiju verovatnoća je velika da se na par kilometara od vas nalazi peščana plaža sa beskonačnim plićakom, koja je san svake porodice sa decom.
Ukoliko idete na prvi prst, plaža u Kalitei je odlična za malu decu, more je prozirno plavo, nema nagle dubine, plićak je prilično dugačak i na dnu je pesak. Plaža nije mnogo velika ali pruža mogućnost da budete i u spostvenoj režiji ili da po ceni od 5 EUR za nes frape dobijete ležaljku i suncobran. Takođe na pola sata vožnje, 10 km južno od Pefkohorija nalazi se i plaža Ksenija koja je odlična za malu decu, prostire se na nekoliko kilometara i takođe je peščana, ležaljke su besplatne ali ste u obavezi da naručite piće.
Na Sitoniji, tj. na drugom prstu Halkidikija idealna plaža za decu je npr. Klimataria gde plićak veoma dug a voda je prozirna. Ova plaža ima i restoran i bar pa ne morate brinuti o hrani i piću. Inače, na Sitoniji su plaže uglavnom dosta pogodne za decu jer je plićak uglavnom dugačak i pesak je na dnu, a jedine plaže koje nisu zgodne jesu one na dnu samog prsta gde odmah kreće dubina.
Halkidiki je generalno veoma dobro mesto za porodična i mirnija letovanja pa nećete mnogo pogrešiti pri izboru plaže. Ležaljke se uglavnom ne plaćaju već ih dobijate na korišćenje uz naručeno piće. A s obzirom da zbog toga i jeste tu, kao i da ćete na plaži provoditi većinu vremena, veoma je važno da se naoružate plažnim rekvizitima. U poslednje vreme je veoma popularan mini šator koji će vašu decu sakriti od sunca i idealan je za popodnevnu dremku u hladovini. Kantice, lopatice, pištolji na vodu, dušeci, bazenčići, peraja, naočare za vodu, maske i slične zanimacije je bolje kupiti kod kuće nego doći u situaciju da vam se dete otima na plaži sa drugom decom pa da morate po lokalnim cenama kupiti iste. Prodavnica sa igračkama Jumbo je svakako na putu do Halkidikija, pa se tamo možete opremiti i biti bez brige. Ne bi bilo loše ni da nabavite odelo od likre koje štiti od sunca, pa da budete sigurni da vam dete neće izgoreti jer svi znamo koliko je teško naterati ih da izađu iz vode i makar na kratko sklone se sa sunca.
Što se tiče hrane, savetujemo vam da od kuće ne nosite ništa jer namirnice koštaju isto, ako ne i jeftinije. Naravno, ovo se odnosi na veće supermarkete kao što su Marinopulos i Lidl, gde nije loše da svratite na putu sa plaže i da se obezbedite. Na plažama ne možete uvek pronaći obrok, pa je uvek pametno spakovati nešto za decu i vas ukoliko idete negde gde nema barova i prodavnica u blizini. U svakom slučaju, cene po restoranima su pristojne, a najveći trošak može biti upravo kafa koja u Grčkoj na plaži može da košta i do 5 ili 6 EUR (ali u ovu cenu su uračunate i ležaljke i suncobran).
Dobra organizacija je pola posla, a ako se na vreme pripremite čak i odmor sa vrlo malom decom može proći bez glavobolja. A ako za put nađete društvo sa decom istog godišta, onda ste pravi srećnici i letovanje će biti prava uživancija.
Želimo vam srećan put!